مدیریت سرویس‌ها توسط systemctl

مدیریت سرویس‌ها توسط systemctl
در این پست می‌خوانید:

در این مطلب قصد داریم دستورات systemctl را آموزش بدهیم که ابزار اصلی برای کنترل سرویس‌ها و init است. در ادامه نگاهی می‌اندازیم که چگونه سرویس‌ها را مدیریت کنیم و در نهایت وضعیتشان را بررسی کنیم.

شروع و متوقف کردن سرویس‌ها

برای شروع کردن یک سرویس systemd باید از دستور start استفاده کنیم.

اگر شما یک کاربر غیر ریشه هستید لطفا روت شوید و یا قبل از دستور sudo بگذارید تا دستور با دسترسی ریشه اجرا شود در غیر این صورت ممکن که دستور شما عمل نکند.

systemctl start APPLICATION.service

توسط این دستور شما می‌توانید سرویس خود را شروع کنید.

برای مثال توسط این دستور میتوانید وب سرور nginx را فعال نمایید (لازم به ذکر است که اگر شما نام سرویسی را که می‌خواهید استفاده کنید را نمی‌دانید، می‌توانید با نوشتن فقط یکی دو حرف اول آن سرویس و سپس زدن دو بار پشت سر هم کلید TAB نام آن را کامل کنید.).

systemctl start nginx.service

systemd برای کنترل کردن یک سرویس، به دنبال *.service (همانطور که می‌دانید ستاره یک wild card و به معنی هر چیزی است) می‌گردد، بنابر این شما می‌توانید برای راحتی کار به این صورت سرویس‌های خود را مدیریت کنید.

systemctl start nginx

درصورتی که می‌خواهید سرویسی را که شروع کرده‌اید، متوقف کنید می‌توانید به همین شیوه عمل کنید با این تفاوت که به جای start از stop استفاده کنید.

systemctl stop APPLICATION.service

بارگذاری و راه اندازی مجدد سرویس‌ها

در صورتی که سرویسی را شروع کردید و اکنون می‌خواهید آن را دوباره راه‌اندازی کنید باید از restart استفاده کنید.

systemctl restart APPLICATION.service

و یا اگر می‌خواهید فقط آن را به صورت مجدد بارگذاری نمایید میتوانید از reload استفاده کنید.

systemctl reload APPLICATION.service

​نکته: تفاوت reload و restart در این است که reload فقط فایل کانفیگ ویرایش شده را می‌خواند (و سرویس را مجدد راه‌اندازی نمی‌کند) که عموما بسیار سریع انجام می‌شود. اما اگر می‌خواهید به‌طور کلی یک سرویس را دوباره راه‌اندازی کنید باید از restart استفاده کنید که عموما زمان بیشتری نسبت به بارگذاری طول می‌کشد. اگر مطمئن نیستید که می‌خواهید از کدام استفاده کنید بهتر است که از reload-or-restart استفاده کنید که ابتدا فایل کانفیگ ویرایش شده را مجدد بارگذاری می‌کند و در صورت نیاز سرویس مربوطه را مجدد راه اندازی می‌کند.

systemctl reload-or-restart APPLICATION.service

فعال و غیر فعال کردن سرویس‌ها

در صورتی که سرویس مورد نظر خود را توسط start شروع کرده باشید، با اولین ریبوت همه آنها به تنظیمات خود بازمی‌گردد و ممکن است اصلا بعد از بارگذاری سیستم اجرا نشوند. در صورتی که می‌خواهید systemd سرویس مورد نظر شما را هنگام بوت به صورت خودکار فعال کند باید از enable استفاده کنید. به این صورت.

# systemctl enable APPLICATION.service

این کار یک لینک از /etc/systemd/system (و در بعضی سیستم ها /lib/systemd/system) ایجاد می‌کند در مسیری که systemd در آن به دنیال فایل هایی می‌گردد که باید هنگام بوت آنها را شروع کند. (معمولا در /etc/systemd/system/some-target.target.wants​_)

اگر می‌خواهید عکس این کار را انجام دهید، یعنی وقتی سیستم بوت شد آن سرویس به طور پیشفرض اجرا نشود باید از disable استفاده کنید، به این صورت

systemctl disable APPLICATION.service

برای مثال درصورتی که می‌خواهید جلوی اجرا شدن خودکار وب سرور nginx را هنگام بوت بگیرید باید به این صورت عمل کنید.

systemctl disable nginx.service

وضعیت یک سرویس

در صورتی که می‌خواهید وضعیت یک سرویس را بررسی کنید (برای مثال مطمئن شوید که سرویس شروع و یا متوقف شده است و یا چند خط اول لاگ را بررسی کنید) میتوانید از status استفاده نمایید.

systemctl status APPLICATION.service

اگر می‌خواهید مطمئن شوید سرویسی که می‌خواهید شروع یا متوقف شده است (برای مثال در اسکریپت نویسی) می‌توانید از is-active استفاده کنید.

systemctl is-active APPLICATION.service

خروجی این دستور در صورتی که سرویس مورد نظر شما شروع شده باشد active خواهد بود و در غیر این صورت inactive.

و به همین ترتیب، اگر می‌خواهید مطمئن شوید که سرویس شما فعال است یا غیر فعال (الان شما دیگه می‌دونید که فرق غیر فعال با متوقف چیه 🙂 ) می‌توانید از is-enabled استفاده کنید.

systemctl is-enabled APPLICATION.service

خروجی این دستور هم در صورت فعال بودن enable و در صورت غیر فعال بودن disable خواهد بود.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید