راه اندازی سرویس DDNS در لینوکس

راه اندازی سرویس DDNS در لینوکس
در این پست می‌خوانید:

DDNS چیست

DNS پویا (DDNS یا DynDNS) یک روش به طور خودکار به روز رسانی نام سرور در سیستم نام دامنه (DNS)، اغلب به صورت real time، با پیکربندی DDNS نام های میزبان پیکربندی شده ثابت و آدرس ها و یا سایر اطلاعات هر بار به روزرسانی میشود.

ddns

ddns

حتما تا به حال براتون پیش اومده که بخوایید از محل کار یا جای دیگه به سیستم خونتون SSH بزنید و یا بخوایید از ftp سروری که رو سیستم خونه هست فایلی رو بردارید.

برای اینکار علاوه بر تنظیمات Port Forwarding شما نیاز دارید تا IP Public خودتون رو هم بدونید. از اونجایی که اکثرا این روزها از سرویس ADSL استفاده می کنند و معمولا این سرویس ها بصورت Dynamic هستند. یعنی با هربار روشن / خاموش کردن مودم و یا برقراری مجدد ارتباط ادرس IP متفاوتی به شما تخصیص می دهند.

برای حل این مشکل معمولا از Static IP استفاده میشه که دردسر های خاص خودشو داره و از از همه مهم تر اینکه رایگان نیست ?

ولی راه حل بعدی استفاده از سرویس های رایگان Dyamic DNS هستش که در ادامه به نحوه راه اندازی این سرویس برای لینوکس می پردازیم.

نحوه پبکربندی DDNS

۱) ابتدا نیاز به یک Domain name داریم که می تونیم با ثبت نام در سایتی مثل www.dynu.com ادرس مورد نظر خودمون رو انتخاب کنیم.

۲) بعد از ثبت نام و انتخاب ادرس در سیستم لینوکس خود می بایست کلاینت ddclient رو نصب کنیم که برای سیستم های مبتنی بر دبیان با دستور apt install ddclientنصب می شود.

*نکته: ممکن است هنگام نصب ddclient از شما سوالاتی راجع به نام کاربری/رمز عبور/ ادرس ثبت شده و … بپرسد که می بایست انها را وارد کنید.

۳) بعد از نصب ddclient فایل etc/ddclient.conf را ویرایش می کنیم و بصورت زیر اطلاعات مربوطه را وارد می کنیم:

daemon=60
syslog=yes
mail=roott
mail-failure=root
pid=/var/run/ddclient.pid
use=web, web=checkip.dynu.com/, web-skip='IP Address'
server=api.dynu.com
protocol=dyndns2
login=USER NAME
password=USER PASSWORD
YOUR_ADDRESS.YOURDOMAIN.

که در اینجا USER NAME و PASSWORD به ترتیب نام کاربری ثبت شده درسایت و رمز عبور هستند و YOUR_ADDRESS.YOURDOMAIN. هم ادرس Domain ثبت شده شما می باشد

۴) حال دستور ‍systemctl restart ddclient.service را وارد می کنیم

از این پس می توانید به راحتی بجای استفاده از IP Address ادرس دامین ثبت شده را وارد کنید و این ادرس به ای پی داینامیک شما ترجمه می‌شود.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید